Warto obejrzeć o Indiach

Tym razem w ramach uzupełnienia pozycji książkowych, dziesięć (a w zasadzie więcej, bo niektóre po kilka odcinków) filmów o tematyce indyjskiej, które moim zdaniem warto zobaczyć, czy to przed wyjazdem czy po powrocie, dla lepszego zrozumienia skomplikowanej indyjskiej rzeczywistości, jakże odmiennej od tej, którą znamy. Miłego oglądania!

1. „Ogień, Ziemia , Woda” D.Mehta

Wspaniała trylogia dla wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką Indii. Scenarzystka, jak i reżyserka Deepa Mehta, dotyka tematów trudnych, często tabu, co doprowadzało do protestów, zamieszek a w końcu zakazania trylogii w wielu miastach indyjskich.

trylogia

2. „The story of India” M. Wood

Świetny dokument BBC (6 części) ukazujący w ciekawy i przystępny sposób historię Indii od czasów cywilizacji doliny Indusu aż po niepodległość.

the story of india

3. „Gandhi” R. Attenborough

Życie i działalność M.K. Gandhiego we wspaniałej kinowej produkcji.

gandhi

4. „Kiniarze z Kalkuty” A. Fidyk

Polsko – niemiecki dokument o indyjskiej prowincji. Fidyk genialnie i z humorem przemyca sporo tematów dotykających indyjskiego społeczeństwa.

kiniarze z kalkuty

5. „Dzieci Północy” D. Mehta

Film na podstawie znanej książki S. Rushdiego o tym samym tytule. Fikcja miesza się z rzeczywistością, ukazując przy tym historię Indii od uzyskania niepodległości w 1947 roku.

dzieci północy

6. „Dzieci stosów” R.S. Jala

Dokument traktujący o życiu i śmierci na Manikarnika Ghat w Waranasi.

dzieci stosów

7. „Monsunowe wesele” M. Nair

Pierwszy film z Bollywood, który miałem okazję zobaczyć wiele lat temu. Zapadł w pamięci na tyle, że polecam go jako uzupełnienie całej listy.

monsunowe wesele

8. „Mój przyjaciel rykszarz” S.G. Lee

Ulice Kalkuty pokazane od strony bosonogich mężczyzn, którzy każdego dnia w pocie czoła biegają po ulicach miasta, ciągnąc za sobą swoje ryksze wraz z pasażerami.

mój przyjaciel rykszarz

9. „Salaam Bombaj” M. Nair

Film fabularny ukazujący codzienne życie dzieci na ulicach Bombaju. Odznaczony wieloma nagrodami, niejako starsza wersja późniejszego „Milionera z ulicy”.

salaam Bombay

10. „Przeznaczone do burdelu” Z. Briski R. Kauffman

Mocny dokument o dzieciach z dzielnicy czerwonych latarni w Kalkucie.

przeznaczone do burdelu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *