Warto czytać o Indiach

Indie, kraj którym równie często się zachwycam, jak i mam go dość. Kraj, do którego zawsze jak wracam to uśmiecham się wewnętrznie, kraj w którym spędziłem prawie 3 lata swojego życia i do którego wracam już od piętnastu lat, co najmniej raz w roku. Cały czas wywołuje u mnie tak różne emocje. Kraj, którego nie sposób zrozumieć, nie czytając o nim zarówno przed wyjazdem, jak i po powrocie. Trudno jest zliczyć książki napisane o Indiach, ale spróbuję przedstawić tutaj skromną dawkę 10 pozycji, wydanych w języku polskim, po których przeczytaniu mozaika indyjska może być łatwiejsza do zrozumienia. Nie są  to recenzje, lecz bardzo krótkie wprowadzenia w temat książki. Każdą z nich polecam z osobna, choć dopiero po przeczytaniu całości dostaniemy jako tako całościowy obraz Indii wczoraj i dziś. Oczywiście jest to tylko namiastka, a ponad to żadna książka nie odda w pełni złożoności i specyfiki subkontynentu, bo każdy odbiera go na własny sposób, często metodą prób i błędów, skrajnego zakochania i nienawiści zarazem. Tak czy siak na początek to powinno wystarczyć. Zachęcam do lektury :)

Delhijskie ABC R. Piekarowicz

Dla mnie to książka sentymentalna, bo pierwsza jaką o Indiach przeczytałem. Ponadczasowa, z której możemy sporo dowiedzieć się o historii kraju i funkcjonowaniu indyjskiego społeczeństwa.

delhijskie abc

Brzemię rzeczy utraconych K. Desai

Wspaniała powieść ukazująca losy rodziny w małym miasteczku na północy Indii. Jednakże książka ta przede wszystkim dotyka wielu kwestii społecznych dzisiejszych Indii, obnaża stereotypy, opowiada o tym jak można czuć się obco w swoim własnym kraju, a to wszystko na tle konfliktów wewnętrznych Indii drugiej połowy XX wieku.

brzemię rzeczy utraconych

Pawi Tron W. Hansen

Świetnie napisana książka, ukazująca życie na dworze dynastii Wielkich Mogołów. Ten etap w historii Indii jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć więcej o tym okresie w dziejach Indii. Literatura faktu, którą czyta się jak powieść.

pawi tron

Dziewięć żywotów W. Dalrymple

Dziewięć historii, każda zupełnie inna przybliżająca nam dzisiejsze Indie. Od jakiegoś czasu jest to mój ulubiony autor piszący o tym kraju. Póki co chyba tylko ta książka jest przetłumaczona na język polski.

dziewięć żywotów

Shantaram G.D. Roberts

Losy Australijczyka, który trafia do Indii w dosyć niecodziennych okolicznościach. Dalej prawda miesza się z fikcją, ale książka jest świetnie napisana i wciąga bezpowrotnie.

shantaram

Dzieje moich poszukiwań prawdy M.K. Gandhi

Tej osoby przedstawiać nie trzeba. Dla niektórych postać kontrowersyjna, dla innych bohater narodowy, dla jeszcze innych duchowy przywódca.  Tak czy siak postać, która zmieniła losy milionów ludzi w XX wieku. Żeby lepiej zrozumieć dzisiejsze Indie należy przeczytać autobiografię Mahatmy

gandhi autobiografia

 

Indie rozdarte A. Roy

Trudna lektura, ale ze względu na zaangażowanie autorki warta przeczytania. Porusza sporo problemów mniejszości w Indiach, głównie w starciu z rządem i prywatnymi przedsiębiorstwami.

indie rozdarte

Lalki w ogniu P. Wilk

Książka, którą można przeczytać za jednym razem, dająca ogólne wyobrażenie o tym jakże  zróżnicowanym kraju. Wydaje się być dobrą lekturą na początek drogi po Indiach.

lalki w ogniu

Noc wolności D. Lapierre, L. Collins

Świetna książka, dwóch autorów, opisująca ostatnie momenty Indii Brytyjskich, problemy związane z podziałem kraju, napięcia religijne i wiele ciekawych faktów dotyczących podziału subkontynentu indyjskiego.

noc wolności

Biały Tygrys A.Adiga

Oprócz tego, że dobra powieść to również książka ukazująca Indie z trochę innej perspektywy – świata przestępczego. Dobra lektura.

bialy-tygrys_350

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *