Wulkan Agung

PAŹDZIERNIK 2015

Święty wulkan mieszkańców Bali, który dla hindusów jest repliką mitycznej Góry Meru wyznaczającej środek wszechświata, według starych pomiarów sięga 3142m n.p.m., nowsze badania dają mu jednak trochę mniej bo 3031m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1963 roku, ale co jakiś czas wulkan przypomina o swojej aktywności wyrzucając w powietrze ciemne chmury popiołu.

DSC_0205

DSC_0197 Jeśli macie trochę czasu na Bali to z pewnością warto wybrać się na wschód słońca, właśnie na szczyt wulkanu Agung. Niesamowite przeżycie, kiedy stoi się samemu tam na górze po nocnej wędrówce, dookoła morze chmur, a w oddali tylko wyspa Lombok i sąsiedni wulkan Rinjani.

DSC_0126

DSC_0165

DSC_0103

DSC_0170

DSC_0123

DSC_0135Informacje praktyczne:

Są trzy opcje zdobycia góry:

  1. Najłatwiejsza i najbardziej popularna, prowadząca jednak tylko do krawędzi krateru (jakieś 200m poniżej szczytu) – start przy świątyni Pasar Agung, przeważnie ok 2 nad ranem. Czas wejścia 3-4 godzin.
  2. Start również przy świątyni Pasar Agung  ok 12 w nocy, trasa początkowo biegnie tak samo jak w wersji nr1. Po 2h trzeba jednak odbić w lewo (jest znak przy drzewie) i trawersem dostać się na krawędź ze szczytem głównym. Jest to najszybsza wersja zdobycia szczytu. Czas wejścia ok 5-6 godzin.
  3. Start przy świątyni Basakih około 22. Wersja najtrudniejsza i najdłuższa prowadząca również na główny szczyt. Czas wejścia ok 6-7 godzin.

Oczywiście czas wejścia dla każdego może być inny, pamiętajcie jednak, że trzeba mieć jeszcze siłę na zejście, które w przypadku Agunga wcale nie jest łatwiejsze, ani zdecydowanie szybsze, bo jest bardzo stromo i łatwo o upadek.

DSC_0190

DSC_0185

DSC_0184

DSC_0174– nie radzę osobom bez większego doświadczenia górskiego wejścia bez przewodnika, szczególnie jeśli idziecie nocą na szczyt

– jeśli wybieracie się tylko na krater to najtaniej wychodzi jeśli przyjedziecie sami na parking przy świątyni i tam załatwicie sobie przewodnika (przeważnie nie ma z tym problemu bo chłopaki czekają od 1 w nocy)

– jeśli idziecie na szczyt to lepiej jest się umówić z przewodnikiem wcześniej, ja byłem z Wayanem Dhartą i szczerze go polecam – http://darthamountagungtrekking.com/

– zabierzcie ze sobą dobre buty (nie japonki), latarkę, rękawiczki (jest sporo momentów gdzie trzeba się łapać skał), coś do jedzenia, wodę i ciepłe ubrania – kilka warstw, bo na szczycie może być koło 0 stopni a do tego silny i porywisty wiatr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *